Osoby samostatně výdělečně činné (dále jen „OSVČ“) mohou nadále využívat režimu paušální daně a zároveň si zvolit jedno ze tří možných pásem na základě výše svých příjmů a relevantního výdajového paušálu (procento paušálních výdajů). Od ledna 2025 se zvýší částka paušální daně pouze pro poplatníky v prvním pásmu. Ve druhém a třetím pásmu zůstane ve stejné výši jako je stanovena pro letošní rok.
Od začátku příštího roku by měla měsíční platba v prvním pásmu konkrétně činit 8 716 Kč, přičemž 5 473 Kč bude hrazeno na sociální pojištění, 3 143 Kč na zdravotní pojištění a 100 Kč na daň z příjmů. Tímto krokem dojde k navýšení měsíční částky o 1 267 Kč. Ve druhém pásmu budou poplatníci platit každý měsíc stále 16 745 Kč a ve třetím pásmu zůstane částka 27 139 Kč rovněž beze změny.
Zjednodušení pro OSVČ v paušálním režimu představuje skutečnost, že tyto osoby nemusí platit tři různé částky, ale pouze jednu. Měsíční platbu hradí na bankovní účet u místně příslušného finančního úřadu. Paušální záloha je obecně splatná do 20. dne zálohového období (tj. kalendářního měsíce), na které se záloha platí. Další praktické informace k platbě paušální daně je možné najít na stránkách Finanční správy ČR.
Vstoupit do režimu paušální daně mohou OSVČ dobrovolně, zároveň si jej nemůže zvolit libovolně každý. Zákon o dani z příjmů stanovuje podmínky, kdy je (resp. není) možné paušální daň využít. Zákonné podmínky například stanovují, že roční příjmy OSVČ z podnikání nesmí přesáhnout 2 miliony Kč a dále OSVČ nemůže být plátcem DPH, a to ani dobrovolným. Další druhy příjmů poplatníka (z kapitálového majetku, z nájmu, ostatní příjmy) nesmí za rok převýšit částku 50 000 Kč. OSVČ také nemůže být společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti.
Osoba, která chce být v režimu paušální daně, nesmí pobírat příjmy ze zaměstnání zdaněné zálohovou daní. Pokud je na mzdu ze závislé činnosti uplatňována pouze srážková daň, potom může tato osoba paušální daň využít. Srážková daň je v současné době využívána typicky u dohod o provedení práce s odměnou do 10 000 Kč měsíčně bez prohlášení poplatníka.
Pokud bude chtít OSVČ nově vstoupit do paušálního režimu od roku 2025, musí na finanční úřad podat oznámení o vstupu do paušálního režimu do 10.ledna 2025. Není však potřeba dále samostatně informovat instituce zdravotního a sociálního pojištění. V rámci formuláře je totiž možné zaškrtnout požadavek, aby správce daně předal informace příslušné zdravotní pojišťovně a také ČSSZ. Pokud budou splněny všechny podmínky stanovené zákonem, OSVČ se stane od 1.ledna 2025 poplatníkem v paušálním režimu. V případě, kdy osoba zahajuje svoji samostatnou podnikatelskou činnost v průběhu roku (nejedná se o obnovení přerušené činnosti), potom může vstoupit do tohoto speciálního režimu od kalendářního měsíce zahájení činnosti.
Paušální daň představuje pro OSVČ významné zjednodušení, protože po skončení kalendářního roku nemusí osoby podávat daňové přiznání a ani přehledy pojistného na příslušné instituce. Mnoho podnikatelů také díky paušální dani dosáhne úspory nejen na dani, ale také na odvodech zdravotního a sociálního pojištění. V případě potřeby kalkulace výhodnosti, či nevýhodnosti paušálního režimu se na nás neváhejte obrátit.
Comments